X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

$ US Dollar Türk Lirası
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

$ US Dollar Türk Lirası
USD

PHP Nedir ?

AnasayfaYazılarWeb YazılımPHP Nedir ?

PHP Nedir ?
PHP, (açılımı: Hypertext Preprocessor, önceden Personal Home Page) geniş bir kullanıcı alanı ve kitlesi bulunan bir programlama dilidir. İçine HTML gömülebilecek formattadır ve sunucu taraflı iletişimler için oluşturulmuştur.
PHP; form verisi toplamak, sunucuda dosya yönetmek, veritabanlarını düzenlemek vb. gibi çeşitli sunucu taraflı fonksiyonları yapabilmektedir. Betik dili denmesinin asıl sebebi ise, herhangi bir derleme işlemine gerek duyulmamasıdır. PHP ile kod yazıp direkt olarak çalıştırabilirsiniz.
PHP kodları "<?php" ile "?>" etiketleri arasına yazılır.
PHP; Windows, Linux ya da diğer programlardan bağımsız olarak çalışabilir. HTML’de her sayfayı baştan yazmaktansa, tek bir PHP dosyası ile yapı bölümlerini bileşen haline getirerek her sayfada tekrar tekrar yazmadan çıktılayabilir, web sayfalarını yönetilebilir ve dinamik hale getirebilirsiniz. Bu da onu diğer betik dillerden ayıran en önemli özelliğidir. 

PERL ve C dillerinden ilham alınarak tasarlanmıştır.

PHP’nin Avantajları Nelerdir?
Açık kodlu kaynak olduğu için ulaşılması kolaydır ve herkes tarafından ücretsiz olarak kullanılabilir. Açık kaynak olmasının diğer bir güzelliği ise çok geniş bir kitle tarafından kullanılıyor ve geliştiriliyor olmasıdır. 
PHP; MySQL, MSSQL, Oracle, Firebird, SQLite, PostgreSQL gibi birçok veritabanı motoru ile çalışır.

PHP, aslında Linux tabanlıdır. Fakat sanal sunucular ile birçok işletim sisteminde problemsiz bir şekilde kullanılır.
Kolay bir kod dizilimine sahiptir. Öğrenilmesi oldukça basittir.
PHP oldukça hızlıdır. Altyapısında C ile yazılmış Zend motoru yazdığınız PHP kodlarını hızla makine diline çevirir ve çıktılar.

PHP Nasıl Kullanılır ?
PHP yazabilmek için ilk önce bilgisayarınıza bazı yerel sunucu modüllerini yüklemeniz şarttır. Bu tür modülleri tek bir pakette barındıran (Apache, MySQL, PhpMyAdmin gibi...)bazı hazır programlar vardır. Örneğin XAMPP ve WAMP Server adlı programlar bu amaçla hazırlanmıştır ve pek çok geliştirici tarafından tercih edilir.
Düzenli, kolay, hızlı ve anlaşılır PHP kodları yazabilmek için kod editörlerini kullanabilirsiniz. Notepad++, Sublime Text, Atom ve Brackets bu programlardan bazılarıdır. Daha büyük projeler için hızınızı artırıp size kolaylık sağlayacak IDE'leri de tercih edebilirsiniz. Buna da en güzel örneklerden ikisi PHPStorm ve NetBeans'dir.


Hosting Billing Automation by WISECP
Top